Листи23 липня 2013 р.
Attn.: National Committee
Association of United Ukrainian Canadians (AUUC)
До Керівництва
Товариства об'єднаних українських канадців (ТОУК)


Вельмишановні Пані та Панове!

Сподіваюся, багато хто з Вас чув про академіка Петра Тронька (1915–2011), а дехто навіть був особисто знайомий із моїм батьком. Кілька десятиліть він тісно співпрацював із ТОУК, у своїх виступах і публікаціях неодноразово відзначав добрі справи Товариства, непересічні здобутки у плеканні рідної  культури на канадських теренах, заслуги у здобутті Україною незалежності  (див., зокрема: http://histans.com/JournALL/journal/1999/3/11.pdf ).
Позаторік, після його смерті, разом із мамою ми заснували громадську благодійну Фундацію, яка має на меті належне увічнення пам’яті Петра Тронька як видатного вченого, державного і громадського діяча, Героя України.
Унікальні дітища П.Тронька – 26-томна «Історія міст і сіл Української РСР» та 90-томний мартиролог «Реабілітовані історією» широко відомі. А ще, завдяки його невтомній, повсякденній, воістину титанічній праці збережено сотні пам’яток культури на Заході і Сході Україні, засновано Національний музей народної архітектури та побуту в Пироговому, відновлено на київських пагорбах Золоті ворота, Успенський собор Києво-Печерської лаври, ансамбль Михайлівського Золотоверхого монастиря.
У 1962 – 1978 роках Петро Тронько – заступник голови Ради міністрів Української РСР, віце-прем’єр-міністр по-сучасному. Те, що він зміг зробити для порятунку і відродження національної культури в умовах совєцької дійсності, записано золотими літерами в аннали історії.  Окрім того, по 22 роки він очолював Українське товариство охорони пам’яток історії та культури (1967 – 1988) та Національну спілку краєзнавців України (1990 – 2011), а 16 років керував Всеукраїнським фондом відтворення видатних пам’яток історико-архітектурної спадщини імені О.Гончара (1996 – 2011).
Особливого значення це набуває напередодні 100-річчя із дня народження академіка Петра Тронька. Нині з цього приводу готується Указ Президента України, відповідна ухвала ЮНЕСКО. Нашою Фундацією розроблено проект програми «ПАМЯТНИК», примірник якої надсилаємо і Вам.
Громадським коштом уже встановлено першу чергу пам’ятника на могилі П.Тронька на Байковому цвинтарі, розпочато облаштування родинних музеїв – у квартирі по вулиці М.Грушевського в Києві, де батько мешкав у 1967 – 2011 роках, і в літній домівці родини Троньків на Чернігівщині.
У цих музеях уже встановлено захисні жалюзі, нові вікна, систему охорони. Тривають реставрація, систематизація і детальний опис музейних фондів. Звичайно, Фундація не має ані постійного фонду заробітної платні, ані штатних одиниць. Все тримається на ентузіазмі, допомозі учнів, соратників, шанувальників добрих справ Петра Тронька.
Здійснюємо також опрацювання наукової, документальної та епістолярної спадщини:
-     Бібліографічний опис приватної бібліотеки із рідкісними виданнями 1845 – 2011рр., численними автографами, дарчими написами;
-     Обробку, систематизацію і підготовку до друку особистого архіву 1934 – 2011рр.;
-    Оцифрування та каталогізацію кількох тисяч фото-, аудіо-, кіно- документів 1943 – 2011рр.;
-     Зустрічі з сучасниками Петра Тронька, запис їхніх спогадів;
-   Підготовку до друку (звірку в державних архівах, редагування, макетування) п’ятитомника спогадів П.Тронька «Обереги моєї долі. 1915 – 2011», супровід цього видання вищезгаданими ілюстраціями, документами й матеріалами;
-     Підготовку до видання Збірника спогадів про Петра Тронька та Хроніки його життя і діяльності.
Ця робота триває із незначними перервами теж на добродійних засадах. Звичайно, бракує коштів на комп’ютери, експозиційне устаткування, книжкові стелажі для кількатисячної домашньої бібліотеки.
Оскільки до відзначення 100-річного ювілею залишається порівняно мало часу, прошу Вас розглянути можливість залучення ТОУК до співпраці, а також підготувати Ваші пропозиції до проекту програми «ПАМЯТНИК» у частині увічнення пам’яті Петра Тронька в Канаді.
                                              

З щирою повагою

Лариса ТРОНЬКО,

                                                                       Голова правління Фундації Петра Тронька